Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Podsumowanie realizacji projektu "Zielone światło" w III kwartale 2021 roku (VII - IX 2021)

W związku z dalszą realizacją projektu „Zielone światło” nr RPSW.09.02.01-26-0001/19 w ramach Osi Priorytetowej 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie 9.2 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla Europejskiego Funduszu Społecznego Gmina Końskie/Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich w miesiącach od lipca do września 2021 roku prowadził wiele działań będących formami wsparcia dla uczestników projektu stanowiących 132 godziny zajęć, w tym 2 godziny wolontariatu.

W miesiącu lipcu 2021 roku stacjonarnie przeprowadzono:

- zajęcia z asystentem rodziny zatrudnionym na etat dla rodzin uczestniczących w projekcie;

- edukację rodzin (26 godzin zajęć z 2 pedagogami) dla 33 osób dorosłych;

- poradnictwo psychologiczne (13 godzin zajęć z 1 doradcą psychologicznym) dla 33 osób dorosłych;

- grupy wsparcia dla rodzin w kryzysie (13 godzin zajęć z 1 pedagogiem) dla 12 osób dorosłych;

- terapię zajęciową dla rodzin (15 godzin zajęć z 1 pedagogiem, w tym 2 godziny wolontariatu) dla 61 osób objętych asystenturą, w tym: 44 dzieci i 17 rodziców.

W Placówce Wsparcia Dziennego prowadzonej w formie specjalistyczno-opiekuńczej Świetlicy Środowiskowej dla dzieci i młodzieży działającej w strukturach Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich zrealizowano w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami projektu:

- opiekę i zajęcia dla dzieci z PWD oraz dzieci przyjętych w ramach utworzonych miejsc interwencyjnych prowadzone przez zatrudnionego na etat wychowawcę.

Łącznie w lipcu 2021 roku przeprowadzono 67 godzin zajęć, w tym 2 godziny wolontariatu.

W miesiącu sierpniu 2021 roku stacjonarnie przeprowadzono:

- zajęcia z asystentem rodziny zatrudnionym na etat dla rodzin uczestniczących w projekcie;

- edukację rodzin (26 godzin zajęć z 2 pedagogami) dla 33 osób dorosłych;

- grupy wsparcia dla rodzin w kryzysie (13 godzin zajęć z 1 pedagogiem) dla 12 osób dorosłych.

W Placówce Wsparcia Dziennego w Końskich zrealizowano w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami projektu:

- opiekę i zajęcia dla dzieci z PWD oraz dzieci przyjętych w ramach utworzonych miejsc interwencyjnych prowadzone przez zatrudnionego na etat wychowawcę;

- zajęcia turystyczno – rekreacyjne dla dzieci (13 godzin zajęć z 1 pedagogiem) dla 44 dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego oraz 6 dzieci przyjętych w ramach miejsc interwencyjnych.

Łącznie w sierpniu 2021 roku przeprowadzono 52 godziny zajęć.

W miesiącu wrześniu 2021 roku stacjonarnie przeprowadzono:

- zajęcia z asystentem rodziny zatrudnionym na etat dla rodzin uczestniczących w projekcie;

- grupy wsparcia dla rodzin w kryzysie (13 godzin zajęć z 1 pedagogiem) dla 12 osób dorosłych.

W Placówce Wsparcia Dziennego w Końskich zrealizowano w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami projektu:

- opiekę i zajęcia dla dzieci z PWD oraz dzieci przyjętych w ramach utworzonych miejsc interwencyjnych prowadzone przez zatrudnionego na etat wychowawcę.

Łącznie we wrześniu 2021 roku przeprowadzono 13 godziny zajęć.

Wszystkie prowadzone w ramach projektu zajęcia odbywały się zgodnie z wprowadzoną w miesiącu czerwcu 2020 roku procedurą przeciwdziałania szerzenia się zakażeń SARS–CoV–2 w celu zapewnienia jak najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno dla kadry jak i wszystkich uczestników projektu.

W dniach 09 10 sierpnia 2021 roku zorganizowano wycieczkę kulturalno edukacyjną dla wychowanków PWD biorących udział w projekcie. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną wycieczka odbyła się z zachowaniem rządowych wytycznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Wycieczkę zorganizowano dla 50 dzieci z PWD uczestniczących w projekcie oraz dla 4 opiekunów stanowiących kadrę projektu.

Podczas dwudniowej wycieczki do Torunia dla uczestników przygotowano wiele interesujących atrakcji. Podczas zwiedzania Starego Miasta dzieci oraz opiekunowie zobaczyli m.in.: Bramę Klasztorną, Krzywą Wieżę, Mury obronne Starego Miasta, Dom Mikołaja Kopernika, Katedrę św. Jana, Wieżę widokową, Pomnik Mikołaja Kopernika, „pręgierz” - osiołek, Ratusz Staromiejski, Fontannę Flisaka, Kamienicę Pod Gwiazdą, Piernikową Aleję Gwiazd, ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Ciekawymi punktami były również wizyty w: Planetarium, „Bunkrze Wisła”, Żywym Muzeum Piernika połączone z warsztatami wypieku piernika, Domu Legend Toruńskich oraz rejs statkiem po Wiśle. W trakcie trwania wycieczki dla wszystkich uczestników zapewniono transport autokarem na trasie Końskie – Toruń – Końskie, opłacenie biletów wstępu, zakwaterowanie w Dzielnicy Stare Miasto, wyżywienie oraz ubezpieczenie.

W dniu 18 sierpnia 2021 roku zorganizowano w sali bankietowej Astoria w Końskich spotkanie edukacyjno – kulturalno – okolicznościowe dla dzieci i rodzin biorących udział w projekcie. W związku z panującą sytuacjom epidemiologiczną spotkanie odbyło się z zachowaniem rządowych wytycznych dotyczących organizacji imprez i spotkań okolicznościowych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Dla uczestników projektu przygotowano w tym dniu wiele ciekawych zabaw i atrakcji, podczas których korzystano z zakupionego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego sprzętu. Największą atrakcją spotkania była zabawa taneczna, którą prowadził znany DJ Gass. Uczestnicy spotkania chętnie śpiewali i tańczyli w rytm puszczanych piosenek oraz uczestniczyli w prowadzonych przez DJa konkursach. W ramach spotkania wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani dwudaniowym obiadem oraz deserem. Można było także skorzystać z serwisu kawowego, napić się herbaty czy soku. Na koniec wszystkim dzieciom wręczono słodkie upominki. Spotkanie zorganizowano dla wszystkich uczestników projektu i kadry. Spotkanie stanowiło podsumowanie trwającego w okresie od 1 maja 2019 roku do 31 października 2021 roku projektu partnerskiego pn. „Zielone światło”, podczas którego Gmina Końskie/Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich realizował dwa zadania tj.:

- wsparcie rodziny w formie poszerzenia oferty Placówki Wsparcia Dziennego;

- wsparcie dla rodzin w kryzysie z problemami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.