Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

WYCIECZKA KULTURALNO - EDUKACYJNA DLA WYCHOWANKÓW PWD DO TORUNIA.

Logo projektu

W związku z realizacją projektu "Zielone światło" nr RPSW.09.02.01-26-0001/19

w ramach Osi Priorytetowej 9, Działanie 9.2 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla Europejskiego Funduszu Społecznego, Gmina Końskie /Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich w dniach 09-10 sierpnia 2021 roku zorganizował wycieczkę kulturalno-edukacyjną dla wychowanków PWD biorących udział w projekcie.

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną wycieczka odbyła się z zachowaniem rządowych wytycznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Wycieczkę zorganizowano dla 50 dzieci z PWD uczestniczących w projekcie oraz dla 4 opiekunów stanowiących kadrę projektu.

Podczas dwudniowej wycieczki do Torunia dla uczestników przygotowano wiele interesujących atrakcji.

Zapewniony podczas zwiedzania Torunia przewodnik oprowadzał uczestników po Starym Mieście opowiadając jednocześnie historie odwiedzanych miejsc i obiektów. Dzieci oraz opiekunowie zobaczyli m.in.: Bramę Klasztorną, Krzywą Wieżę, Mury obronne Starego Miasta, Dom Mikołaja Kopernika, Katedrę św. Jana, Wieżę  widokową, Pomnik Mikołaja Kopernika, „pręgierz” - osiołek, Ratusz Staromiejski, Fontannę Flisaka, Kamienicę Pod Gwiazdą, Piernikową Aleję Gwiazd, ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Ciekawym punktem były też spotkania z Krzyżakiem oraz Mikołajem Kopernikiem.

Największe zainteresowanie wzbudził pobyt w Planetarium, podczas którego uczestnicy mogli oglądać pokaz astronomiczny. Interesującym punktem była również wizyta w interaktywnej przestrzeni Baza MARS#17 zaaranżowanej w formie bazy kosmicznej, gdzie uczestnicy mogli poczuć się jak członkowie załogi kosmicznej. Ta nowoczesna i multimedialna przestrzeń uczy, inspiruje oraz rozwija umiejętności i pobudza kreatywność.

Kolejną atrakcją była wizyta w „Bunkrze Wisła”, gdzie zwiedzający mogli przeżyć symulacją nalotu bombowego na Toruń podczas II wojny światowej. Ten interaktywny pokaz stanowił edukacyjną przygodę oraz refleksję nad losami tych, którzy doświadczyli wojny na własnej skórze.

Uczestników wycieczki zaciekawiła również wizyta w Żywym Muzeum Piernika połączona z warsztatami wypieku piernika. Ta interaktywna placówka pozwoliła zwiedzającym zapoznać się z tradycją wypieku toruńskiego piernika, poznać historię miasta oraz średniowieczną kulturę i język. Największą frajdę sprawiła dzieciom możliwość własnoręcznego wykonania toruńskiego specjału.

Ciekawym punktem wycieczki była także wizyta w Domu Legend Toruńskich. Podczas tej wizyty dzieci, młodzież i kadra uczestniczyli w opowiadanych na żywo krótkich legendach. W trakcie trwania tej podróży w czasie do dawnego Torunia zwiedzający wcielali się w role i wspólnie z animatorami ożywiali legendy oraz doświadczali losów bohaterów tych opowieści.

Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. Podczas rejsu uczestnicy wycieczki podziwiali z jednej strony piękną panoramę starówki, płynąc na długości całego toruńskiego Starego Miasta z drugiej zaś rezerwat przyrody Kępa Bazarowa.

W trakcie trwania wycieczki dla wszystkich uczestników zapewniono transport autokarem na trasie Końskie – Toruń – Końskie, opłacenie biletów wstępu, zakwaterowanie w Dzielnicy Stare Miasto, wyżywienie oraz ubezpieczenie.